Bez rezervy budou moci jezdit auta snad už od léta

Praha - Od poloviny letošního roku budou moci jezdit automobily bez zatím povinné rezervní pneumatiky. Změna povinné výbavy vyplyne z připravované vyhlášky ministerstva dopravy, potvrdil v sobotu mluvčí úřadu Martin Kupka.

Přidejte svůj názor

Bez rezervy budou moci jezdit auta snad už od léta - anotační foto

„Bez rezervy budou smět jezdit jen auta, která budou vybavena sadou na rychlou opravu píchlé pneumatiky nebo budou mít do 24 hodin zaručenou asistenční pomoc," řekl Kupka. „Vyhláška musí ještě projít legislativním schvalovacím kolečkem, ale předpokládáme, že by měla začít platit zhruba od poloviny tohoto roku,“ dodal.

V současné době hrozí řidiči, který jede bez rezervy, pokuta až do 2 000 korun. Jízda bez náhradní pneumatiky, která je v Česku součástí povinné výbavy od roku 1972, je ale v řadě evropských zemí běžnou záležitostí. Lídrem je v tomto směru Německo, kde více než půlka prodaných aut odjíždí z autosalonů bez rezervy.

Prodávat auta bez náhradních kol se rozhodla podle informací týdeníku Profit i mladoboleslavská Škoda. Vyrábět je začne koncem května. Mluvčí automobilky Evžen Krauskopf to zdůvodnil tím, že auto bez rezervního kola má o něco nižší hmotnost, což sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. „Pneumatiky jsou navíc dnes již tak kvalitní, že k jejich defektu dochází jen naprosto výjimečně,“ uvedl a dodal, že pokud by na pneumatice vznikl tak velký otvor, že by jej nešlo odstranit za pomoci nouzové opravářské soupravy, bude se na nutnou výměnu vztahovat takzvaná záruky mobility. V praxi to znamená, že demontáž a montáž kola provede na místě posádka přivolaného servisního vozidla.

V České republice v současné době platí vyhláška 341 z roku 2002, která jednoznačně říká, že vozidlo musí být vybaveno rezervním kolem. Výjimka je možná pouze tehdy, pokud je auto vybaveno speciálními tlakovými čidly, která hlásí únik tlaku některé z pneumatik. Indikátory musí být umístěny v zorném poli řidiče. Pak je možné v autě vozit jen sprej na opravu defektu pneumatik. Bez instalovaných čidel ve voze ale sprej nestačí.

Některé automobilky vybavují auta pneumatikami, na nichž je možné pokračovat v jízdě i po defektu. Pneumatika však má určitá omezení - většinou maximální rychlost 80 km/h a maximální dojezd cca 150 km při klidné jízdě.

Témata: zákony
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Bez rezervy budou moci jezdit auta snad už od léta

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Pohonné hmoty v ČR dál zlevňují, ceny spadly i v Praze. Přehled - anotační foto

Pohonné hmoty v ČR dál zlevňují, ceny spadly i v Praze. Přehled

23.03.2017 09:38 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 16 haléřů na průměrných 31,07 Kč/l a cena…

Aféra Dieselgate: Škoda má zatím řešení pro 300 tisíc aut - anotační foto

Aféra Dieselgate: Škoda má zatím řešení pro 300 tisíc aut

22.03.2017 13:05 Kosmonosy (u Mladé Boleslavi) - Škoda Auto dosud vytvořila řešení pro opravu 300.000 vozů z celkem…

Pohonné hmoty v Česku zlevnily. Za kolik natankujete? Přehled cen - anotační foto

Pohonné hmoty v Česku zlevnily. Za kolik natankujete? Přehled cen

16.03.2017 09:56 Aktualizováno Praha - Od poloviny ledna ceny u benzinek v Česku stagnovaly a v posledním týdnu šly dokonce dolů.…

Okem řidiče: Barva světel „přístrojovky“ může zabíjet +VIDEO - anotační foto

Okem řidiče: Barva světel „přístrojovky“ může zabíjet +VIDEO

15.03.2017 13:00 Praha - Ať chceme nebo ne, my řidiči dáváme svým očím co proto. „Chceme po nich“, aby střídavě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama