Bez rezervy budou moci jezdit auta snad už od léta

Praha - Od poloviny letošního roku budou moci jezdit automobily bez zatím povinné rezervní pneumatiky. Změna povinné výbavy vyplyne z připravované vyhlášky ministerstva dopravy, potvrdil v sobotu mluvčí úřadu Martin Kupka.

Přidejte svůj názor

371

„Bez rezervy budou smět jezdit jen auta, která budou vybavena sadou na rychlou opravu píchlé pneumatiky nebo budou mít do 24 hodin zaručenou asistenční pomoc," řekl Kupka. „Vyhláška musí ještě projít legislativním schvalovacím kolečkem, ale předpokládáme, že by měla začít platit zhruba od poloviny tohoto roku,“ dodal.

V současné době hrozí řidiči, který jede bez rezervy, pokuta až do 2 000 korun. Jízda bez náhradní pneumatiky, která je v Česku součástí povinné výbavy od roku 1972, je ale v řadě evropských zemí běžnou záležitostí. Lídrem je v tomto směru Německo, kde více než půlka prodaných aut odjíždí z autosalonů bez rezervy.

Prodávat auta bez náhradních kol se rozhodla podle informací týdeníku Profit i mladoboleslavská Škoda. Vyrábět je začne koncem května. Mluvčí automobilky Evžen Krauskopf to zdůvodnil tím, že auto bez rezervního kola má o něco nižší hmotnost, což sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. „Pneumatiky jsou navíc dnes již tak kvalitní, že k jejich defektu dochází jen naprosto výjimečně,“ uvedl a dodal, že pokud by na pneumatice vznikl tak velký otvor, že by jej nešlo odstranit za pomoci nouzové opravářské soupravy, bude se na nutnou výměnu vztahovat takzvaná záruky mobility. V praxi to znamená, že demontáž a montáž kola provede na místě posádka přivolaného servisního vozidla.

V České republice v současné době platí vyhláška 341 z roku 2002, která jednoznačně říká, že vozidlo musí být vybaveno rezervním kolem. Výjimka je možná pouze tehdy, pokud je auto vybaveno speciálními tlakovými čidly, která hlásí únik tlaku některé z pneumatik. Indikátory musí být umístěny v zorném poli řidiče. Pak je možné v autě vozit jen sprej na opravu defektu pneumatik. Bez instalovaných čidel ve voze ale sprej nestačí.

Některé automobilky vybavují auta pneumatikami, na nichž je možné pokračovat v jízdě i po defektu. Pneumatika však má určitá omezení - většinou maximální rychlost 80 km/h a maximální dojezd cca 150 km při klidné jízdě.

Témata: zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koncern Volkswagen představí v Pekingu osm nových modelů

24.04.2018 12:37 Peking - Koncern Volkswagen představí na autosalonu v Pekingu celkem osm nových modelů určených pro…

Škoda představila model Kamiq, nové městské SUV pro čínský trh

23.04.2018 11:04 Peking - Nové městské SUV automobilky Škoda Auto určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq.…

Škoda Auto v dubnu představí městské SUV pro Čínu

18.04.2018 15:23 Mladá Boleslav - Škoda Auto ještě v dubnu představí nové městské SUV, které bude určené pouze pro…

Tesla opět dočasně přeruší výrobu vozu Model 3. Musk přiznal chybu

17.04.2018 10:53 San Francisco - Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Inc. dočasně přeruší montáž svého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama