Biopříměs v naftě může poškodit motor

Praha - Majitelé dieselových aut by si měli dát pozor, bionafta může poškodit motor, pokud bude vůz na delší dobu odstaven. Biosložka z řepky olejné, která se povinně přidává do nafty, totiž snižuje její trvanlivost, píše páteční MF Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Po nějaké době, která se však v závislosti na kvalitě biosložky může lišit, se příměs usazuje a může poškodit palivový systém," řekl deníku Vladimír Třebický z Ústavu paliv a maziv. Svaz petrolejářů kvůli rizikům dokonce vydal doporučení neodstavovat vozidla po použití nafty s biopříměsí na dobu delší než tři měsíce.

Nafta má v letošním roce 4,5 procenta biopříměsi, loni to bylo 3,5 procenta. Na příští rok vláda navrhuje další zvýšení podílu až na 6,3 procenta. Nafta bez biosložky se už u čerpacích stanic v Česku neprodává.

Na problémy upozornili MF Dnes zemědělci ze Slánska ve středních Čechách, kterým bionafta poškozovala stroje. Petrolejáři před riziky varovali už před lety.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Limity pro těžké nákladní automobily? Brusel představil první balíček emisí

17.05.2018 15:04 Aktualizováno Brusel - Emise oxidu uhličitého (CO2) z nových velkých nákladních aut se do roku 2030 musejí v…

Další katastrofa pro elektromobil Tesla: Auto se vzňalo, řidič uhořel

15.05.2018 13:22 Bern - Požár po tragické nehodě elektromobilu vyrobeného společností Tesla, při které minulý týden…

Pylová pohroma v Česku: Jak škodí vašim autům?

11.05.2018 20:58 Aktualizováno Pylová kalamita, která zaplavila Česko, nedělá problémy pouze alergikům, ale má negativní vliv i na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama