Přetočený tachometr má v Česku milion aut

Praha - Statistiky společnosti Cebia ukazují, že v Česku kvůli nedostatečné legislativě jezdí zhruba jeden milion aut s podvodně přetočeným tachometrem. V úterý proto vyzvala ke změně zákonů podle vzoru některých zahraničních zemí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Chybějící zákonná úprava vede podle Cebie k tomu, že soukromé firmy nabízejí stáčení tachometrů veřejně a že na českém internetu lze bez problémů koupit software a vybavení, díky kterému si řidiči mohou sami doma stav tachometru upravit. A to za pár stokorun.

Podle výkladu ministerstva dopravy a dalších státních institucí lze sice nyní postihovat přetáčení tachometru podle paragrafu o trestném činu podvodu. Jedná se totiž o podvod, při kterém kupujícímu, uvedenému v omyl, vznikne škoda vyšší než 5000 korun daná domněnkou o lepším stavu vozidla, než by odpovídal vyššímu stavu najetých kilometrů. "Ve skutečnosti není znám žádný případ, kdy by se policii takto definovaný trestný čin podařilo dokázat a kdy by soudy někoho odsoudily. To vede v praxi k tomu, že je přetáčení tachometrů zcela legální," tvrdí Cebia.

Jedná se přitom o velmi závažný podvod i z hlediska bezpečnosti provozu automobilu s manipulovaným tachometrem. Kromě neoprávněného obohacení prodávajícího totiž kupujícímu vzniká v tomto případě řada dalších ekonomických a bezpečnostních rizik. "Pomineme-li vyšší náklady na údržbu vozidla než kupující původně v dobré víře očekával, může například prasklý rozvodový řemen znamenat i okamžitou nečekanou ztrátu kontroly nad vozidlem v kritické situaci. Je tedy pravděpodobné, že stáčením tachometru dochází i k naplnění podstaty trestného činu obecného ohrožení, neboť neovladatelný automobil se stává smrtící zbraní," podotýká Cebia.

Sdružení proto chce, aby manipulace se stavem tachometru i nabízení těchto služeb byly zakázány zákonem a aby prodávající musel podepsat čestné prohlášení o stavu najetých kilometrů, bez něhož by vůz prodat nemohl. Stav najetých kilometrů by se průběžně zaznamenával také při každé návštěvě STK do technického průkazu. V neposlední řadě Cebia požaduje, aby se přetáčení tachometru stalo trestným činem podobně jako v sousedním Německu, kde za to hrozí až jednoletý pobyt za mřížemi. Také v USA musí prodávající uvést do smlouvy přesný stav najetých kilometrů, jinak vůz nedostane novou registrační značku.

Čeští motoristi si mohou údaje o ojetém vozidle nyní ověřit pouze v internetovém systému Autotracer společnosti Cebia na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz. "Systém shromažďuje informace z historie ojetého vozidla z různých zdrojů a soustředí se na sbírání průběžných stavů tachometru a servisních záznamů. Vedle toho poskytuje i ověření roku výroby, kontrolu leasingu nebo odcizení a návod na kontrolu základních identifikačních znaků vozidla," říká ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.

Témata: auto, moto | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ford svolává 550 tisíc vozů k opravě. Zaparkované auto se může rozjet

19.07.2018 08:27 Detroit - Kvůli vážnému problému s řadicí pákou svolává Ford Motor v Severní Americe zhruba 550…

Rolls-Royce vyvíjí speciální pohon pro létající taxi, zvládne rychlost 400…

16.07.2018 08:51 Aktualizováno Farnborough - Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém pro létající taxi. Letoun…

Japonsko vytvoří regulace pro aeromobily, létat mají už v roce 2023

04.07.2018 07:28 Tokio - Zvláštní rada v Japonsku, ve které usednou technologičtí vývojáři a ministerští úředníci,…

OBRAZEM: Motoristická výstava Legendy přilákala tisíce lidí

10.06.2018 19:05 Praha - Na Výstavišti v Holešovicích dnes odpoledne skončil pátý ročník motoristické výstavy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama