Auta budou za jízdy vypínat motor. Proč?

Praha - Auta, která mají stop-start systém, vypínají po zastavení motor. Novější systémy však budou moci vypínat motor i během jízdy. Ušetří vám tak víc paliva. Informuje o tom iDNES.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vypnutí motoru funguje u mnohých aut už dnes. Při zastavení se tak stane automaticky a šetří se tím palivo. Firma Bosch však vyvíjí nový druh systému, který bude fungovat i během jízdy. Bude mít dva druhy.

První variantou je takzvaný advanced stop-start, který dokáže vypnout motor i v malých rychlostech. Při testech v Audi A3 docházelo k vypnutí motoru už při rychlosti pod 20 kilometrů za hodinu, když řidič brzdil.

Podle serveru iDNES.cz to řidič ani nepozná a zároveň je to pro něj pohodlnější než vypnutí motoru po zastavení. Oproti současné verzi to má i značnou výhodu - motor se může nastartovat i ve chvíli, kdy auto ještě zcela nezastavilo. Proces stratování je navíc rychlejší a ušetří víc paliva než systém, kdy se znovu startuje z úplného zastavení.

Druhá varianta, kterou Bosch vyvinul, umožňuje vypnutí motoru při vysokých rychlostech. Pokud jedete až do 120 kilometrů za hodinu, šlápnete na plyn a pak ho pustíte, motor se automaticky vypne. Auto pak pokračuje setrvačností vpřed. Otáčky motoru klesnou zvolna na nulu, a jakmile řidič sešlápne plyn, motor se opět zapne a auto může začít zrychlovat.

Na nový systém se však mohou těšit pouze řidiči, kteří vlastní vůz s automatickou převodovkou. Podle iDNES.cz u aut s manuální převodovkou zřejmě nebude, protože vývojáři mají strach, že by řidiči po znovunaskočení motoru nezvládali zařazení správného převodového stupně.

Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rolls-Royce vyvíjí speciální pohon pro létající taxi, zvládne rychlost 400…

16.07.2018 08:51 Aktualizováno Farnborough - Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém pro létající taxi. Letoun…

Japonsko vytvoří regulace pro aeromobily, létat mají už v roce 2023

04.07.2018 07:28 Tokio - Zvláštní rada v Japonsku, ve které usednou technologičtí vývojáři a ministerští úředníci,…

OBRAZEM: Motoristická výstava Legendy přilákala tisíce lidí

10.06.2018 19:05 Praha - Na Výstavišti v Holešovicích dnes odpoledne skončil pátý ročník motoristické výstavy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama