Elektromobily běžně v Česku? Počkáme si ještě 20 let, říká odborník

Praha - V případě, že by po Praze jezdily vozy pouze na elektřinu, stoupla by spotřeba energie o 20 procent a zatížení rozvodové sítě by se zdvojnásobilo, uvedli zástupci energetické skupiny PRE. V případě rozmachu E-mobility v celé ČR by to bylo dokonce zvýšení o 655 procent.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Na takovouto situaci v rámci České republiky prozatím nejsme připraveni, dá se však předpokládat, že k ní v následujících dvaceti letech nedojde," uvedl Stanislav Votruba ze společnosti PREdistribuce.

Růst zatížení by se podle současných statistik konal především v době špičky kolem 16. až 20. hodiny, kdy se lidé vracejí domů z práce. "Zájem o elektromobily však stále roste a spolu s tím i zájem zákazníků dozvědět se, jak daleko elektromobil dojede nebo jak dlouho trvá jeho dobytí," uvedl Jan Pauček ze společnosti PRE. Deklarovaný dojezd u elektromobilů testovaných PRE je podle jeho slov kolem 130 kilometrů. "Až o pětinu však může klesnout dojezd například v zimních měsících, kdy si řidič odebírá část energie na topení," připomněl.

Samotné dobíjení je otázka o něco složitější. Baterie totiž není stavěna na rovnoměrné doplňování, a proto je možné doporučit nabíjení baterie na asi 90 procent. Měření ukázalo, že zatímco na začátku nabíjení je výkon relativně vysoký, po asi 20 minutách klesá na čtvrtinu.

"Naše dobíjecí stanice doplní energii testovanému vozu Citroen na 80 procent už za 15 minut," řekl Pauček. Pro srovnání, mobilnímu telefonu by na dobití stačilo pár vteřin. Vůbec první ultra rychlou stanici instalovala energetická ČEZ v Praze v Duhové ulici koncem loňského září.

Aktuálně mají lidé možnost prohlédnout si elektromobily v rámci čtvrtého ročníku největší výstavy e-mobility v Česku v Centru energetického poradenství Pražské energetiky. Návštěvníci mají možnost prohlédnout rozsáhlou expozici různých typů a značek elektromobilů, elektromotocyklů, elektroskútrů či elektrokol a koloběžek.

Témata: Elektormobily | ČEZ | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká Škoda Rapid sveze papeže Františka

17.08.2018 21:26 Dublin - Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v…

Škoda začala sériově vyrábět Fabii třetí generace, má víc bezpečnostních…

10.08.2018 16:38 Mladá Boleslav - Škoda Auto začala sériově vyrábět omlazenou třetí generaci modelu Fabia. Ceny nové…

Povinná výbava aut se změní. Jak to bude s lékárničkami?

09.08.2018 17:20 Aktualizováno Praha - Ministerstvo dopravy připravilo vyhlášku, podle které by se povinná výbava vozidel měla od…

Škoda chystá dvě novinky: Sportovní Karoq a omlazenou Fabii. Co bude ve…

02.08.2018 14:19 Aktualizováno Praha - Pod kapotu SUV Škoda Karoq se dostane dvoulitrový benzinový motor s výkonem 140 kW a 190…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Autonovinkách

reklama
reklama